Trump dag 78: oa Beurzen wereldwijd onderuit, Witte Huis tipt ICE-kliklijn, zero tolerance beleid wapenhandelaren afgeschaft, Hooggerechtshof staat gebruik AEA toe en 0%-tarief afgewezen

Nieuwe besluiten van Trump en consorten, en nieuwe fallout. Een overzicht van dag 78.

– De officiële account van het Witte Huis op Twitter publiceert het nummer van de ‘ICE tiplijn’.

– De regering-Trump ontslaat viceadmiraal Shoshana Chatfield, het enige vrouwelijke lid van het NAVO-militair comité, vermoedelijk vanwege positieve uitspraken over diversiteitsbeleid.

– Trump en minister Hegseth kondigen een defensiebudget van 1 biljoen dollar aan, een recordbedrag en een aanzienlijke verhoging ten opzichte van de 892 miljard dollar van vorig jaar.

– Het ministerie van Binnenlandse Veiligheid vraagt medewerkers om mee te doen aan een nieuw programma voor ‘vrijwillig vertrek’. Medewerkers moeten dan vóór 14 april kiezen tussen vrijwillig vertrek, vervroegd pensioen of een afkoopsom van maximaal $25.000.

– Trump ondertekent een memorandum waarin hij de Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS) opdracht geeft om de voorgestelde overname van United States Steel Corporation door Nippon Steel Corporation te herzien, met het oog op mogelijke nationale veiligheidsrisico’s.

– Het leger neemt meer dan 23 soldaten die werden ontslagen wegens het weigeren van het COVID-19-vaccin weer in dienst, na Trumps bevel om hen met achterstallig salaris terug te halen.

– Kash Patel, FBI-directeur en waarnemend hoofd van de Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives (ATF), trekt het “zero tolerance”-beleid in, waarmee wapenhandelaren die opzettelijk ernstige overtredingen begaan, zoals het niet uitvoeren van achtergrondcontroles, hun licentie verliezen.

– De Trump-regering beëindigt enkele van de laatste levensreddende humanitaire USAID-programma’s in het Midden-Oosten, waaronder projecten met het Wereldvoedselprogramma in Libanon, Jordanië en Syrië en beurzen voor vrouwen in Afghanistan.

– Minister Kennedy Jr instrueert de CDC om fluoride in drinkwater niet langer aan te bevelen.

– Trump kondigt aan dat de VS zaterdag directe gesprekken met Iran starten en benadrukt dat Teheran geen kernwapens mag krijgen.

– Trump zegt dat de EU 350 miljard dollar aan Amerikaanse energie moet kopen om tariefvermindering te krijgen. Volgens hem kan het handelstekort met de EU snel worden weggewerkt als de EU verplicht wordt dezelfde hoeveelheid energie van de VS aan te kopen.

– De Trump-regering vraagt het Hooggerechtshof om de uitspraak van Xinis om Garcia terug te halen uit El Savador te herroepen. De regering stelt dat de beslissing internationale onderhandelingen zou bemoeilijken en dat de regering geen controle heeft over El Salvador.

– Dr. Peter Marks zegt dat hij gedwongen werd om te vertrekken bij de FDA omdat hij weigerde Kennedy Jr.’s team onbeperkte toegang te geven tot een streng beveiligde vaccindatabase, uit vrees voor manipulatie of verwijdering van gegevens.

– Trump dreigt met een extra heffing van 50% voor China als het land het 34% tarief, dat het als reactie op Trump’s 34% heffing vorige week invoerde, niet uiterlijk morgen intrekt. Die extra heffing zou dan 9 april ingaan.

– De Federal Emergency Management Agency snijdt $325 miljoen aan subsidies die bestemd waren voor New York State, waarvan een groot deel bedoeld was voor belangrijke overstromingsmaatregelen in New York City, meldt het kantoor van gouverneur Kathy Hochul.

Fallout
– Na de aankomst van nieuwe versterkingen is het totale aantal Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten nu gestegen tot 300.000 personeelsleden, inclusief zowel gevechts- als administratieve eenheden. Het is bijna een verdubbeling van het aantal eenheden sinds vorig jaar.

– Ayatollah Ali Khamenei plaatst de Iraanse strijdkrachten in staat van hoge paraatheid.

– De Chinese aandelenmarkt ervaart de ergste crash op één dag sinds 2008.

– Een federaal hof van beroep draait de ontslagen van twee onafhankelijke functionarissen terug. Het hof besluit in een 7-4 stemming dat de ontslagen van Cathy Harris (Merit Systems Protection Board) en Gwynne Wilcox (National Labor Relation Board) onterecht zijn.

– Bitcoin daalt voor het eerst sinds 7 november even onder de 75.000 dollar. De cryptocurrency verliest in slechts 24 uur tijd 10% van zijn waarde.

– De beurzen in Azië sluiten met zo’n 10% in de min. De AEX daalt bijna 5%. Na wederom een daling van meer dan 1500 punten sluit de Dow Jones uiteindelijk licht lager.

– Na een niet kloppende tweet van @deltaone (Walter Bloomberg) dat Hassett gezegd zou hebben dat Trump een 90 dagen pauze in wil stellen op de importheffingen voor alle landen behalve China, stijgen de beurzen in een paar minuten met 7-10% (goed voor biljoenen dollars), om weer in te storten zodra duidelijk wordt dat het nepnieuws is.

– Maine klaagt de Trump-regering aan over de bevriezing van federale subsidies vanwege een geschil over de deelname van transgenderatleten aan middelbare schoolsporten.

– Diverse bronnen melden dat studentjournalisten uit angst voor represailles hun namen laten verwijderen uit artikelen, nu de Trump-regering harder optreedt tegen pro-Palestina-geassocieerde studenten.

– De National Park Service zet de oude pagina over Harriet Tubman en de Underground Railroad weer terug, na de ophef van een dag eerder.

– Witte Huis-adviseur Navarro zegt dat Amerika het aanbod van Vietnam om importheffingen voor Amerika op nul te zetten afwijst, omdat het niet om de heffingen gaat, maar om ’the nontariff cheating that matters to us.’

– Howmet Aerospace, toeleverancier van Airbus en Boeing, meldt in een brief dat het leveringen mogelijk stopzet vanwege de door Trump aangekondigde importheffingen, en beroept zich daarbij op overmacht (‘force majeure’). Howmet Aerospace is een van de grootste toeleveranciers van onder meer turbines, bevestigingsmiddelen en structurele onderdelen voor de luchtvaartindustrie wereldwijd.

– De Trump-regering bespreekt de optie om een nieuwe exportbelastingkorting in te voeren, meldt Bloomberg. Dit zou zijn om de schade te beperken die het tariefbeleid van het Witte Huis voor Amerikaanse bedrijven veroorzaakt.

– Huisleider Johnson zegt dat Republikeinen Trump de ruimte geven om het handelstekort aan te pakken, ondanks kritiek op zijn tariefbeleid.

– Opperrechter John Roberts van het Hooggerechtshof stemt in met het uitstellen van de deadline voor de Trump-regering om Garcia terug te brengen naar de VS.

– Het Hooggerechtshof heft de tijdelijke blokkade op deportaties van Venezolaanse migranten op, die onder de Alien Enemies Act vallen. In een 5-4 besluit stelt de rechtbank dat immigranten wel recht hebben op kennisgeving vooraf en de kans moeten krijgen hun deportatie aan te vechten. Het is niet duidelijk hoe de gevangenen in El Salvador hier kennis van kunnen nemen en dit moeten doen.

– De drie liberale rechters zeggen dat de regering rechterlijke toetsing ontwijkt en dat de rechtbank haar gedrag beloont. Rechter Sotomayor waarschuwt dat zowel niet-ingezetenen als burgers zonder rechtsherstel gedeporteerd kunnen worden. Rechter Jackson vergelijkt de beslissing met de onterechte opsluiting van Japans-Amerikanen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Conservatieve rechter Coney Barrett steunt delen van de afwijkende mening.

– Netanyahu verklaart in het Witte Huis het handelstekort met de VS snel aan te pakken, maar Trump twijfelt over het verlagen van de 17% invoerrechten, wijzend op het feit dat Amerika Israël al veel steunt.

– Liz Oyer getuigt in het congres na haar ontslag vanwege het weigeren Mel Gibson te steunen bij het herstellen van zijn wapenrechten. Ze beschuldigt de leiding van het ministerie van Justitie van het stellen van politieke loyaliteit boven eerlijke rechtspraak. Oyer meldt ook dat Justitie gewapende marshals naar haar huis stuurde om haar te waarschuwen geen interne nformatie bekend te maken tijdens haar getuigenis in de Senaat.

– De US Conference of Catholic Bishops beëindigt federale samenwerkingen voor vluchtelingenhulp, omdat de Trump-regering plotseling de financiering stopzet.

– Veel kranten liggen onder vuur omdat ze nauwelijks aandacht gaven aan het nieuws over de massale anti-Trump demonstraties, ondanks dat die miljoenen demonstranten trokken. Voor 19 april staan nieuwe protestacties gepland.

– De MTA en de Trump-regering bereiken een overeenkomst die het mogelijk maakt om de congestieheffing in New York City tot de herfst in stand te houden. De Trump-regering wilde de heffing stopzetten, maar geeft de MTA nu tot oktober de tijd om een rechtszaak erover voor te bereiden.

– Democratisch senator Blumenthal kondigt aan alle nominaties van Trump tegen te houden, wat de Republikeinen in de Senaat verplicht om voor elke kandidaat een afzonderlijke stemming te houden. Dit vertraagt het proces aanzienlijk, aangezien mid-level nominaties normaal gesproken snel via een unanieme goedkeuring worden doorgevoerd.

– Maine klaagt de USDA aan vanwege een pauze in fondsen door de steun van de staat voor transgender atleten. Maine weigert te voldoen aan de eisen van Trump.

– De EU geeft aan te willen onderhandelen met Trump: Von der Leyen spreekt over een ‘zero for zero’ voorstel, waarbij wederzijds alle tarieven voor industriële goederen worden opgeheven. Trump zegt dat dit niet genoeg is.

– Bijna 150 internationale studenten, waaronder van Harvard en de University of California, hebben recentelijk hun visa verloren en riskeren deportatie. De redenen voor de intrekking zijn vaak onduidelijk, variërend van betrokkenheid bij pro-Palestijnse activiteiten tot kleine verkeersovertredingen.

– Het Venezolaanse leger zegt zijn waakzaamheidsniveau te hebben verhoogd na de ontdekking van een vermeend Amerikaans complot om een incident op een ExxonMobil-offshoreplatform in de betwiste wateren tussen Venezuela en Guyana te fabriceren om een gewapend conflict te rechtvaardigen.

– Republikeinse leiders in het Huis steunen de kritiek van Trump en Musk op rechters die hun beleidsmaatregelen blokkeren, en verkennen mogelijkheden om de rechterlijke macht in te perken.

– Republikeins senator Mullin zegt dat opmerkingen die hij maakte over het ‘doden van journalisten’ als manier om meningsverschillen op te lossen bedoeld waren als grap. De senator uit Oklahoma reageert hiermee op kritiek nadat hij een video op Twitter plaatste waarin hij die uitspraken deed in het Capitool.

– Minister Kennedy Jr. beweert, zonder bewijs voor zijn uitspraak te leveren, dat artsen Richard Bartlett en Ben Edwards ongeveer 300 kinderen met mazelen hebben genezen. Bartlett gebruikte volgens Kennedy onder andere budesonide en claritromycine, middelen die hij eerder ook voor Covid-19 behandelingen aanprees.

– Na zijn terugkomst op Detroit Metro Airport moet advocaat Amir Makled zijn telefoon laten zien aan federale agenten, die zeggen: ‘We weten dat je een advocaat bent.’ Hij weigert, vanwege gevoelige cliëntinformatie. Hij wordt anderhalf uur lang ondervraagd en moet uiteindelijk zijn contactlijst laten zien.

– De EU zwakt de tegenreactie op de Amerikaanse importheffingen op staal en aluminium af. Er worden uitzonderingen gemaakt waardoor de tegenmaatregelen niet langer optellen tot 26 miljard euro.

– Het Huis van Afgevaardigden van Maryland neemt een wet aan die ICE-agenten verbiedt zonder gerechtelijk bevel gevoelige locaties, zoals scholen en kerken, binnen te gaan.

– Diverse bronnen melden dat Trump een grootschalige militaire parade wil houden op 14 juni—zijn verjaardag én het 250-jarig jubileum van het Amerikaanse leger. De parade en beveiliging ervan zouden ruim 100 miljoen dollar kosten. Het Witte Huis zegt dat ‘er geen parade gepland staat’.

– De Social Security-website kampt met frequente storingen, variërend van 20 minuten tot bijna een dag. Desondanks pleit DOGE voor aanvullende bezuinigingen, ook op de afdeling die verantwoordelijk is voor de website.

– NASA overweegt een herstructurering waarbij enkele regionale kantoren worden geconsolideerd, wat kan leiden tot het verschuiven van duizenden banen. Deze stap is bedoeld om kosten te besparen en de samenwerking te verbeteren, zonder dat er sprake is van massale ontslagen of het schrappen van grote afdelingen.

– China zegt dat het “tot het einde zal vechten” nadat Trump dreigt met aanvullende tarieven van 50%. Ook meldt het land de export van zeven zeldzame aardmetalen naar alle landen te beperken.

– Lagarde, de president van de Europese Centrale Bank, geeft aan ook voor PayPal en Alipay een eigen Europees alternatief te willen (laten) ontwikkelen.

Mijn gekozen waardering € -
Zie ook onze algemene voorwaarden