Nieuwe besluiten van Trump en consorten, en nieuwe fallout. Een overzicht van dag 510.

Trump dag 510: Trump zegt dat vredesdeal Iran zondag wordt getekend; Iran wil niet op verjaardag Trump tekenen, FBI-agent in WK-shirt belt aan bij Amerikaan over anti-ICE-uitingen op social media, gordijn bij Kennedy Center niet verwijderd, tweede asielzoeker dood door bevriezing na vrijlating ICE
– Trump zegt dat de VS en Iran zondag een nieuw vredesakkoord ondertekenen dat de relatie tussen beide landen moet verbeteren. Iran en Pakistan bevestigen dat een akkoord nabij is, maar Teheran waarschuwt dat de ondertekening mogelijk later plaatsvindt.
– Trump zegt dat Iran geen kernwapen meer wil en dat het land er ook geen zal krijgen via aankoop, ontwikkeling of een andere vorm van verwerving.
– Trump draagt James McDonald voor als nieuwe aanklager voor het Southern District of New York (SDNY) en vervangt daarmee Jay Clayton, die hij voordraagt als directeur van de nationale inlichtingendiensten.
– FBI-agenten verschijnen bij een Amerikaanse burger thuis om hem te ondervragen over anti-ICE-uitingen op sociale media en weigeren tijdens het gesprek te specificeren welke posts het betreft.
Fallout
– De Nederlandse Belastingdienst draait de volledige uitbesteding van het btw-systeem aan het Amerikaanse Fast Enterprises deels terug en neemt het beheer van infrastructuur, hosting en updates zelf over. De koerswijziging volgt op zorgen over digitale autonomie en geopolitieke risico’s.
– De wereldwijde hiv-preventie krijgt een zware klap door bezuinigingen op hulpprogramma’s, meldt de VN. Het aantal mensen dat PrEP gebruikt daalde met 38 procent in 62 landen, mede door forse bezuinigingen door Trump.
– De directeur van het Kennedy Center zegt dat de naam van Trump van het gebouw is verwijderd. Het doek dat de werkzaamheden aan de gevel afschermt hangt zaterdag echter nog steeds op zijn plek, waardoor de verwijdering niet zichtbaar is.
– Iran wijst het idee af dat er morgen een akkoord wordt ondertekend en noemt de timing rond zondag en Trumps verjaardag een geënsceneerd propaganda- en symbolisch moment.
– China dreigt met tegenmaatregelen nadat het Pentagon nieuwe Chinese bedrijven, waaronder Alibaba, Baidu en BYD, op een lijst van vermeende Chinese militaire bedrijven zet. Beijing noemt de stap machtsmisbruik.
– Democratisch Huislid Seth Moulton noemt de volgens Trump geplande VS-Iran-‘vredesdeal’ een “overgavedocument” en stelt dat het een slechte deal is voor de VS.
– De Washington Post meldt dat Qatar in een achterkanaalvoorstel met Iran zou hebben overwogen om gasproductie te beperken in ruil voor bescherming van Qatarese energie-infrastructuur en bredere druk op de VS en Israël via hogere energieprijzen.
– De forensische dienst merkt de dood van een 31-jarige Haïtiaanse asielzoekster officieel aan als doodslag. De vrouw overleed in maart aan onderkoeling bij een bushokje nadat ze door ICE was opgepakt en op 50km van haar huis weer was vrijgelaten. Eerder overleed ook een mannelijke asielzoeker op vergelijkbare wijze.
Abonneer je op mijn nieuwsbrief